Alojzije StepinacO Zborniku je govorio povjesničar s Hrvatskog instituta za povijest Zlatko Matijević.

Matijević smatra kako je malo naroda na svijetu, koji je poput hrvatskog naroda iznjedrio osobu kao što je bio zagrebački nadbiskup, kardinal Alojzije Stepinac.

“O Stepincu su jugoslavenske vlasti negativno pisale kako bi se blatilo Katoličku crkvu i hrvatski narod,” rekao je istaknuvši kako su o njem pozitivno pisali svi koji su držali do istine.

Podsjetio je kako su protiv kardinala Stepinca poslije rata pisali čak i humoristični listovi, a autori tih priloga, kako je istaknuo, još i danas su djelatni među nama.

Napomenuo je kako je američka povjesničarka Esther Gitman otkrila izvješća američkih obavještajnih službi, koja su govorile o djelovanju zagrebačkoga nadbiskupa i njegovoj ulozi u spašavanju progonjenih.

Dodao je kako dolaskom komunista na vlast Stepinac nije moga više humanitarno djelovati.

Osuđen je zato što Katoličku crkvu u Hrvatskoj nije htio odvojiti od Svete Stolice, rekao je dodavši kako je proces vođen protiv nadbiskupa Stepinca pokazao da je Tito najbolji Staljinov učenik.

Zbornik radova “Kardinal Stepinac – svjedok istine” (379 str.) objavio je zagrebački nakladnik Glas koncila.

U Zborniku su objavljeni radovi uglednih međunarodnih povjesničara među kojima su Katrin Boeck, Georges-Marie Chenu, Esther Gitman, Robin Harris, Emilia Hrabovec, Roberto de Mattei i Ronald J. Rychlak. Radovi su objavljeni na izvornim jezicima i njihovi prijevodi na hrvatski jezik.