50. obljetnica osnivanja Streličarskog kluba Rijeka

Na svečanosti su podijeljena priznanja zaslužnim članovima, koji su svoji rezultatima i radom pridonijeli uspjehu jednog od najstarijih sportskih klubova u Rijeci.

O povijesti kluba govorio je predsjednik Josip Šarić, podsjetivši kako  su kprvi streličarski koraci u Rijeci napravljeni sredinom 50-tih godina prošlog stoljeća, kada gađanje lukom i strijelom postaje jedna od sportskih aktivnosti u tvornici traktora i motora “Torpedo”. Na temelju tih prvih koraka 1960. godine osnovan je Streličarski klub Rijeka, koji kao drugi najstarijih steličarski klub u Hrvatskoj, svoje uspješno sportsko djelovanje nastavlja sve do današnjih dana. Prvi članovi kluba bili su Rade Milinković i njegov sin Saša, višestruki državni prvak te Silvestar Valenčić i današnji predsjednik kluba Josip Šarić. Početkom  70-ih godina u klub dolaze tri mlada streličara koja će obilježiti razdoblje od 1974. do 1988. godine. To su braća Hrvoje i Siniša Šarić te Srđan Superina, koji su pojedinačno bili državni prvaci od kategorije djece do 14. godina. Ubrzo se njima pridružuju Vili Bušac, Davor Strgačić, Goran Jakovac i Danijel Dragović.

Baveći se ovim nimalo lakim sportom, riječki streličari redovito osvajaju pojedinačna i momčadska odličja nastupajući na redovnim turnirima Hrvatskog streličarskog saveza i državnim prvenstvima, postavljaju državne rekorda u raznim disciplinama streličarskog natjecanja te nastupaju na europskim i svjetskim prvenstvima. Također, natjecatelji Streličarskog kluba Rijeka i danas ostali redovitim članovima državne reprezentacije u kategorijama kadeta, juniora i seniora. Čak tri mlada Riječana – Adriano Baćac, Antonio Damiš i Anđelko Šuvak ove su sezone na velikim međunarodnim natjecanjima (Svjetskom i Europskom prvenstvu, kao i na Kupu Europe) u kadetskom dresu hrvatske streličarske vrste ostvarili zapažene rezultate.

Govoreći o sadašnjosti, članovi kluba istaknuli su kako za daljnji razvoj kluba, koji trenutno ima 32 licencirana natjecatelja i razgranat rad s mladima, potreban odgovarajući prostor te zapošljavanje profesionalnog trenera – sportskog učitelja. Novim prostorom otvorila bi se  mogućnost da se sportom bave i osobe s invaliditetom, posebice osobe u invalidskim kolicima, koje često u ovom sportu postižu i bolje rezultate od “zdravih” osoba.
 
Čestitajući na pola stoljeća kontinuiranog djelovanja kluba pročelnik Odjela gradske uprave za sport i tehničku kulturu Veljko Karabaić istaknuo je kako će Grad Rijeka i u budućnosti podupirati rad ovog kluba.

“S obzirom na kontinuirani rad te značajno ulaganje u mlade, mislim da je Streličarski klub Rijeka zaslužio sportski objekt i profesionalnog trenera, na čemu se intenzivno radi. Iduće bi godine trebala biti završena dokumentacija potrebna za izgradnju kluba na Krnjevu,” kazao je Karabaić, dok je tajnica Riječkog sportskog saveza Verica Mance najavila mogućnost da se u 2011. godini osiguraju sredstva za trenera streličarstva.

Na prvih pola stoljeća uspješnog rada streličarima su čestitali i predsjednik Hrvatskog streličarskog saveza Alen Kiđemet, dugogodišnji član Saveza Alojz Mauser te Renato Ivančić u ime Primorsko-goranske županije.

Svečana sjednica bila je prilika za zahvalu svim zaslužnim članovima, koji su rezultatima i radom pridonijeli radu kluba, pa su priznanja dobili Vlado Tomljanović, Rade Milinković, Josip Šarić, Sergije Markić, Mario Strgačić, Saša Milinković, Hrvoje Šarić, Siniša Šarić, Srđan Superina, Borna Mance, Vili Bušac, Andrija Šimić, Goran Jakovac, Davor Strgačić, Danijel Dragović, Marija Žepina, Anton Šiša, Tomislav Nikšić, Jasna i Vedran Petrc, Siniša Tvrdoreka, Mirko Kolić, Karlo Cvetko i Stanko Jakovac.

Izvor: Rijeka.hr.