Labin, Pula, Raša, Rijeka, Vodnjan

20.07.2018.

U vodnjanskoj Apoteci sinoć počelo trodnevno otvorenje 2. Bijenala industrijske umjetnosti

Drugo Bijenale industrijske umjetnosti – Na leđima palih divova (20/7/2018 – 28/10/2018) počelo je sinoć u vodnjanskom centru za suvremenu umjetnost – Apoteka izložbom Ulrika Heltofta & Miljohna Ruperta: Voynicheve botaničke studije, a nastavlja se danas i sutra otvorenjima izložbi, preformansima, stručnim vođenjima, zborskim pjevanjem i tematskim šetnjama u Puli, Raši, Labinu i Rijeci.

U vodnjanskoj Apoteci sinoć počelo trodnevno otvorenje 2. Bijenala industrijske umjetnosti

Otvorenje su uveličali gotovo svi umjetnici koji sudjeluju na Bijenalu, gradski čelnici Vodnjana, direktor Bijenala Dean Zahtila te kustosice iz kolektiva Što, kako i za koga/WHW.

Program Bijenala čine radovi 27 umjetnika i umjetničkih kolektiva te neki od lokalnih spomenika i drugih tragova prošlih vremena koji ravnopravno sudjeluju u izložbenoj strukturi. Manifestacija je suradnički projekt Labin Art Expressa XXI, MMSU Rijeke i Arheološkog muzeja Istre nastao u sklopu projekta Rijeka Europska prijestolnica kulture 2020. Uzima rudarski lokalitet Labina kao ishodišnu točku i svojevrsno imaginarno središte, odakle se širi na različite lokalitete Istre i Primorja vezane za antičku, industrijsku i recentnu povijest regije. Naslov Na leđima palih divova referira se i na danas žive istarske legende i folklorne predaje, među kojima je i poznata legenda o posljednjem motovunskom divu Velom Joži.

PROGRAM OTVORENJA ZA PETAK I SUBOTU

Petak, 20/07/2018. / PULA, RAŠA, LABIN

PULA / Danteov trg, Divić dizalica u Uljaniku, Sirena na Komunalnoj palači, Spomenik mornaru (Pavle Perić), Mozaik Kažnjavanje Dirke, Titov park

12:00 Augustov hram, Forum bb / Oscar Murillo, priredba шkart PO-PO (pravionica i krivionica POetskih POkušaja)

12:45 SENSE – Centar za tranzicijsku pravdu, Danteov trg 3 / Rajkamal Kahlon

13:30 Galerija Amfiteatar, Istarska bb / CANAN

RAŠA / Trg Gustavo Pulitzer Finali

18:00 bivše kino, Trg Trg Gustavo Pulitzer Finali bb / Marko Tadić i Miro Manojlović
18:30 šetnja gradom uz vodstvo Mladena Bajramovića


LABIN / rodna kuća Giuseppine Martinuzzi, Spomenik rudaru (Quintino Bassani i Berislav Iskra), Park skulptura Dubrova

20:00 Narodni muzej Labin, 1. Maja 6 / Božena Končić Badurina

KuC Lamparna, Rudarska 1 / Zanny Begg i Elise McLeod, Nina Bunjevac, Phil Collins, Matija i Mauricio Ferlin, Ulrik Heltoft & Miljohn Ruperto, Luiza Margan, Nikolay Oleynikov, Daniela Ortiz, Dan Perjovschi, Predmeti iz arheološkog muzeja Istre, Laure Prouvost

21:00 – 22:00 izvedba Matije Ferlina 'Koreografija za predmete dok izvođača nema'

21:00 performans Božene Končić Badurina 'Jednakosti, bratstvo, slobodo: Gdje ste?' u izvedbi Aleksandre Stojaković Olenjuk

21:30 nastup zbora Praksa

22:00 Gradska knjižnica Labin, Rudarska 1a / Želimir Žilnik

 

Subota, 21/07/2018. / RIJEKA

Crkva sv. Romualda i Svih Svetih, Zgrada Jadrolinije, Spomenik trinaestorice streljanih (Zvonimir Pliskovac), Socijalističke freske u Osnovnoj školi Nikola Teska (Vilim Svečnjak), Spomenik partizanu (Vinko Matković) / Kastav

12:00 – 20:00 performans Vlatke Horvat 'Koji dođu i stoje', ulaz u brodogradilište 3.maj, Liburnijska 3

20:00 Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c / Fokus grupa, Vlatka Horvat, Siniša Ilić, Naeem Mohaiemen, Maryanto, Daniela Ortiz, Dan Perjovschi, Predmeti iz arheološkog muzeja Istre, Miljohn Ruperto, Selma Selman, Škart, Marko Tadić

2. Bijenale industrijske umjetnosti

Kustosice: Što, kako i za koga/WHW

Organizator: Labin Art Express XXI

Suorganizatori: MMSU Rijeka, Arheološki muzej Istre

U sklopu projekta Rijeka Europska prijestolnica kulture 2020.


Umjetnici 2. Bijenala industrijske umjetnosti:

Zanny Begg & Elise McLeod, Nina Bunjevac, CANAN, Phil Collins, Siniša Ilić, Matija Ferlin & Mauricio Ferlin, Fokus grupa, Ulrik Heltoft, Vlatka Horvat, Božena Končić Badurina, Luiza Margan, Maryanto, Naeem Mohaiemen, Oscar Murillo, Nikolay Oleynikov, Daniela Ortiz, Dan Perjovschi, Laure Prouvost, Kahlon Rajkamal, Miljohn Ruperto, Selma Selman, шkart, Marko Tadić & Miro Manojlović, Želimir Žilnik

Susreti i priče:
Kastav – Spomenik partizanu (Vinko Matković); Labin – Rodna kuća Giuseppine Martinuzzi, Spomenik rudaru (Quintino Bassani & Berislav Iskra), Park skulptura Dubrova; Pula – Danteov trg, Divić dizalica u Uljaniku, Sirena na Komunalnoj palači, Spomenik mornaru (Pavle Perić), Mozaik ”Kažnjavanje Dirke”, Titov park; Raša – Trg Gustavo Pulitzer Finali; Rijeka – Crkva sv. Romualda i Svih Svetih, Zgrada Jadrolinije, Spomenik trinaestorice streljanih (Zvonimir Pliskovac), Socijalističke freske u Osnovnoj školi Vilim Svečnjak; Vodnjan – Palača Benussi, Zbirka Sveta Tijela, Sjedište Inkvizicije za Istru, Partizanski grafiti…