U ponedjeljak, 19. svibnja 2025., s početkom u 19.30 sati u Filodrammatici bit će premijerno izvedena predstava „Poslije priča iz davnine“, suvremena bajka inspirirana bajkama Ivane Brlić Mažuranić, u izvedbi polaznika i polaznica Kazališne AV radionice Malik Rijeka, te u režiji Denis Kirinčić.

Reprizna izvedba je u utorak, 20. svibnja 2025. s početkom u 19,30 sati.

Ulaznice na preporučenu donaciju od 10,00 eura.

Kako se navodi u Programskoj knjižici, „Poslije priča iz davnine“ suvremena je bajka o dobru i zlu, gdje nas pobjeda dobra sve uvjetuje na bezuvjetnu ljubav. Poruka je da ljubav treba biti konstanta, kako zlo ne bi nadvladalo dobro, čak i onda kada nam se čini da mračne sile možda prevladavaju.

U galeriji likova između mnoštva magičnih, u središtu radnje je ljudska ljubav između majke Elene i kćerke Aline. Majka se naizgled izgubila u čarobnoj šumi gdje je zalutala sa svojom kćerkom. Alina ju dosljedno traži, usprkos svim nedaćama, zajedno sa svojim novim magičnim prijateljima; Svarožićem, Šumskom vilom, Šumskim duhom i Paučnjakom. Oni svi, osim Svarožića, traže svoju bajku. Alina o bajkama ne zna puno, po čemu njeni magični prijatelji zaključuju da nije jedan od Bjesova, sluge Bjesomara iz njegova mračnog kraljevstva, koji se znaju prerušiti u ljudska bića i sjede svuda po svijetu ljudima u džepovima. Tada saznaju da je majku Elenu oteo Bjesomar jer je najljepša žena na svijetu. Vijest o tome Bjesomaru je donio jedan Bijes, koji se zbog grižnje savjesti okrenuo protiv Bjesomara i pomaže Alini i njenim novim prijateljima da pronađu Elenu.

Na kraju, u čarobnoj šumi, saznajemo koji je zalog povratka Aline i njene majke Elene u ljudski svijet, te kao se kao ljudska bića trebamo postaviti prema mračnim silama, prizivajući u sebe uvijek dobre i pozitivne sile, čak i bez utjecaja kralja Legena i svih ostalih magičnih likova.

Autorski tim:

Denis Kirinčić, kazališna redateljica

Mihovil Rismondo, autor teksta

Renato Dejanović, oblikovanje zvuka

David Dubrović, oblikovanje rasvjete

Denis Kirinčić, autorski oblikovala kostime zajedno s glumcima predstave

Uloge djeca i mladi „Malika“ između 7 i 15 godina:

ALINA: Vanda Hren

SVAROŽIĆ (iz bajke „Kako je Potjeh tražio istinu“): Jakov Nemarnik

BJESOMAR (iz bajke „Kako je Potjeh tražio istinu“): Mihael Mendiković

ELENA, Alinina majka: Matea Bjelobaba

PAUČNJAK: Jaroslav Merkulov

SELENA: Lena Jovanović

ŠUMSKI DUH: Leon Margetić

Kralj LEGENA (iz bajke „Regoč“): Vito Bjelobaba

BIJES: Petar Ombla

BIJESOVI (iz bajke „Kako je Potjeh tražio istinu“): Dino Grobenski, Aleksa Jančić, Eni Kurelić, Pavel Mudrovčić

Program podržali: Grad Rijeka, Primorsko-goranska županija i Ministarstvo kulture i medija

Kada?

19.05.2025. – 20.05.2025.
19:30

Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše korisničko iskustvo prilikom pregledavanja naših mrežnih stranica. Ovo prihvaćate korištenjem kolačića i daljnjim pregledavanjem stranice. Detaljne informacije o korištenju kolačića na ovoj stranici dostupne su klikom na više informacija.

Prihvati i zatvori